You have two air columns that are each 2.470 m long. One column is open at both
ID: 1661681 • Letter: Y
Question
You have two air columns that are each 2.470 m long. One column is open at both ends and the other is closed at one end. You wish to determine the frequencies you can produce in the audible range (20 Hz–20,000 Hz) on a day when the temperature of the air is at 24.00°C. (Give your answers to at least four significant figures. Assume that the speed of sound at 0° C is exactly 331 m/s.)
(a) in the column that is open at both ends
(b) in the column that is closed at one end
highest frequency
How can you determine the largest value for n for the audible range? Hz
Explanation / Answer
speed of sound at ttemperature Tis
v = 331 + 0.6 T
= 331 +0.6(24)
=345.4 m/s
(a)
if column open at both ends the lowest frequency is
f1= v/ 2L = 345.4 m/s/ 2( 2.470) = 69.919 Hz
second lowest
f2 = 2f1 = 2( 69.919) = 139.83 Hz
since the greatest audiable range is
n= 20000 Hz/69.919 = 286
But it's not all since the fundamental frequency is in the audible range. Therefore, the total overtone is: 286 - 1 =
highest frequncy is
f= 286 f1
= 286( 69.91Hz)
=19994.26 Hz
(b)
if the column is closed at one end
f1 = v/4L = 345.4 m/s/4 ( 2.470)
=34.95 Hz
second lowest frequency
f3 = 3f1 = 3( 34.95 Hz) = 104.87 Hz
n = 20000 Hz/34.95 Hz = 572
However, in the closed pipe, only odd harmonics are present. Otherwise, the fundamental frequency is in the audible range; thus, the total overtones is:
(572 - 1) = 571
f= nf1 = 571 ( 34.95 Hz) = 19956.45 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.