You have two air columns that are each 2.430 m long. One column is open at both
ID: 1479521 • Letter: Y
Question
You have two air columns that are each 2.430 m long. One column is open at both ends and the other is closed at one end. You wish to determine the frequencies you can produce in the audible range (20 Hz–20,000 Hz) on a day when the temperature of the air is at 24.00°C. (Give your answers to at least four significant figures. Assume that the speed of sound at 0° C is exactly 331 m/s.)
(a) in the column that is open at both ends
(b) in the column that is closed at one end
Explanation / Answer
speed of sound = 331 * sqrt(temperature / 273)
24 degree C = 297.15 K
speed of sound = 331 * sqrt(297.15 / 273)
speed of sound = 345.33 m/s
frequency will be lowest when wavelength will be highest and vice versa
frequency = speed / wavelength
frequency = 345.33 / wavelength
for open end pipe
wavelength for nth harmonic = (2 / n) * L
20 = 345.33 / ((2 / n) * 2.43)
n = 0.28
so for n = 1 the frequency will be lowest
lowest frequency = 345.33 / ((2 / 1) * 2.43)
lowest frequency = 71.055 Hz
second lowest frequency = 345.33 / ((2 / 2) * 2.43)
second lowest frequency = 142.11 Hz
20000 = 345.33 / ((2 / n) * 2.43)
n = 281.47
so for 281 harmonic the frequency will be highest
highest frequency = 345.33 / ((2 / 281) * 2.43)
highest frequency = 19966.6111 Hz
for closed end pipe
wavelength for nth harmonic = (4 / n) * L
20 = 345.33 / ((4 / n) * 2.43)
n = 0.56
for n = 1 the frequency will be lowest so,
lowest frequency = 345.33 / ((4 / 1) * 2.43)
lowest frequency = 35.527 Hz
second lowest frequency = 345.33 / ((4 / 3) * 2.43)
second lowest frequency = 106.583 Hz
20000 = 345.33 / ((4 / n) * 2.43)
n = 562.94
so for n = 561 the frequency will be highest
highest frequency = 345.33 / ((4 / 561) * 2.43)
highest frequency = 19931.083 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.