32.) Projectile A Is launched horizontally at a speed of 30 m/s from the top of
ID: 1660661 • Letter: 3
Question
32.) Projectile A Is launched horizontally at a speed of 30 m/s from the top of a cif and strikes a level surface below 3 seconds a.) How much time does it take projectile B to reach the level surface? later. Projectile B is launched horizontally from the same location at a speed of 40 m/s. b.) How tall is the ciff 33.) The diagram shows a block on a horizontal frictionless surface. A 100 N force acts on the block at an angle of 30 ° above the horizontal. What is the magnitude of force Fif it establishes equilibrium? BLOCK 34.) The diagram to the right shows a 10 kg mass held at rest on a frictionless 30 incline by force F. What is the approximate magnitude of force F?
Explanation / Answer
From the given question,
32(a) As both projectiles are launched from same vertical height and with same initial vertical velocity ( v=0 m/s, as projected horizontally) , they both will take same time to reach ground.
Time take by B to reach ground= 3 sec
b) (1/2) gt^2 = H
H= (1/2) (9.8) (3^2)
=44.1 m
33) For equilibrium, F=100 cos 30
F=86.6 N
34) For mass to held at rest, F= mg sin30
=10*9.8* sin30
=49 N
F= 5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.