2. For the R-C circuit shown in Figure 1 on Page 2, R=100 and C=1.00 F. What is
ID: 1658851 • Letter: 2
Question
2. For the R-C circuit shown in Figure 1 on Page 2, R=100 and C=1.00 F. What is the time constant of the R-C circuit? (answer: 100 s)
3. Consider that the capacitor is initially not charged and the voltage of the battery is 3.00 V. The switch is closed at t = 0. Using the appropriate given formulas, write down below the voltage VC(t) on the capacitor and the current I(t) in the circuit.
4. Consider that the capacitor is initially fully charged to 3.00 V. The switch is open at t = 0. Using the appropriate given formulas, write down below the voltage VC(t) on the capacitor and the current I(t) in the circuit.
Explanation / Answer
2. The time constant for R-C circuit is product of resistance and capacitance. Therefore time constant = 100 ohm X 1.00 F = 100 s
3. V(t) = 3xe(-t/100). I(t) = 0.03xe(-t/100)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.