Emmy kicks a soccer ball up at an angle of 45° over a level field. She watches t
ID: 1658548 • Letter: E
Question
Emmy kicks a soccer ball up at an angle of 45° over a level field. She watches the bal's trajectory and notices that it lands, two seconds after being kicked, about 20 m away to the north. Assume that air resistance is ligable, and plot the horizontal and vertical components of the ball's velocity as a function of time. Consider only the time that the ball is in the air, after being kicked but before landing. Take "north" and "up" as the positive x and y directions, respectively, and use g 10 m/s2 for the downward acceleration due to gravity. Vx Im/s]Horizontal Velocity 15 vy Im/sVertical Velocity 15 10 10 10 -10 ts5 tIs) -15 0.5 1.5 0.5 1.5 2Explanation / Answer
The center to center distance is:
R = 285 x 10^6 + 3.6 x 10^6 = 288.6 x 10^6
The distance moon has to cover is equal to the circumferenec of the circle
D = 2 pi R
D = 2 x 3.14 x 288.6 x 10^6 = 1.812 x 10^9 m
speed = d/t
v = 1.81 x 10^9/1.46 x 10^6 = 1.241 x 10^3 m/s
we know that, radial acceleration is given by:
a = v^2/R
a = (1.241 x 10^3)^2/288.6 x 10^9 = 5.34 x 10^-3 m/s^2
Hence, a = 5.34 x 10^-3 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.