A person puts $100.00 into a savings account with 24% annual interest rate (comp
ID: 1658520 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Total interest = $ 5.0
so, current worth of the money = $ 105.00
so, 105 = 100e0.024t
=> (105/100) = e0.024t
taking ln on both sides we get
ln(105/100) = 0.024t
=> t = (1/0.024) ln(105/100) = 2.03 years
so, after 2 years, the total interest will exceed $ 5.00.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.