Problem # 3 (24 pts ) A 2.00 kg mass on a frictionless surface is attached to a
ID: 1657505 • Letter: P
Question
Problem # 3 (24 pts ) A 2.00 kg mass on a frictionless surface is attached to a spring o nknown spring constant &. The displacement of the center of the mass is given by -4union usintsoa Xlt): (.loon.) si n [Suo0H a) Find the time to complete one cycle b) Find the maximum speed of the mas 2 2 nf c) Find the maximum force on the mass d) Find the force constant k of the spring. (25)(2): so e) Find the position of the mass at time t 2.00s. (Both magnitude and direction) Find the acceleration of the mass at time t 2.00 s. (Both magnitude and direction) 2.n alt):R'sin (s.ub(?))= 2Explanation / Answer
given, mass m = 2 kg
frictionless surface
spring constant = k
x(t) = 0.1m sin(5t)
a. time period T = 2*pi/w = 2*pi/5 = 1.2566 s
b. Maximum speed, Vmax = Aw = 0.1*5 = 0.5 m/s
c. maximum force = m*amax
amax = A*w^2 = 0.1*25 = 2.5 m/s/s
Fmax = 2.5*2 = 5 N
d. spring constant = k
w = sqroot(k/m)
w^2*m = k = 25*2
k = 50 N/m
e. at t = 2s
x(t) = 0.1*sin(10) = 0.1*sin(10*180/pi deg) = -0.0544 m
f. at t= 2s
a = -w^2x = 1.36 m/s/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.