I cant figure out part B. Ive tried 3.17 and 0.106 and both are incorrect? Probl
ID: 1657504 • Letter: I
Question
I cant figure out part B. Ive tried 3.17 and 0.106 and both are incorrect?
Problem 5.23 Part A If the elevator has an upward acceleration of 2.50 s and the balance reads 70.0 N, what is the true weight of the fish? A large fish hangs from a spring balance supported from the roof of an elevator Wrue= 55.8 N SubmitMy Answers Submit Give Up Correct Part B Under what circumstances will the balance read 39.0 N? We take the positive direction of the acceleration to be upward ? acceleration of the elevator0.106 in's Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining Part C What will the balance read if the elevator cable breaks? F= 0 N Submit My Answers Give Up CorrectExplanation / Answer
upward acceleration, a=2.5 m/sec^2
weight, F=70 N
a)
when the elevator is in upward direction,
F=m*(g+a)
70=m*(9.8+2.5)
mass of the body(fish), m=5.7 kg
true weight, W=m*g
W=5.7*9.8
W=55.8 kg
b)
here,
weight w=39 N
use.
W=m*(g+a)
39=5.7*(9.8+a)
====> acceleration, a=-2.96 m/sec^2 --------> answer
here, elevator is accelerating downward
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.