HomeI Student: r My Account Log Out l Help HW 4 Begin Date: 9/15/2017 1:30:00 PM
ID: 1657170 • Letter: H
Question
Explanation / Answer
Given,
Initial speed, v = 112 km/h = 31.11 m/s
Using law of conservation of energy principle,
Kinetic energy = Potential energy
(1/2) m x v2 = m x g x h
0.5 x 31.112 = 9.81 x h
h = 49.33 m
So, height car would be 49.33 m
b) Suppose the work done due to friction be W
Using work energy theorem
0.5 x 710 x 31.112 = 710 x 9.81 x 20.5 + W
W = 200795.85 J
c) Suppose the fricition force be F
F = work done / distance traveled
F = 200795.85 /(20.5/sin(2.4°))
F = 410.17 N
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.