Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Home l Student: czj0o38@@auburn.edu Class Management | Help HW 2 Begin Date: 1/1

ID: 1574548 • Letter: H

Question

Home l Student: czj0o38@@auburn.edu Class Management | Help HW 2 Begin Date: 1/19/2018 12:00:00 AM - Due Date: 1/29/2018 11:59:00 PM End Date: 1/29/2018 11:59:00 PM (9%) Problem 11: A ship sets sail from Rotterdam, The Netherlands, intending to head due north at 3.5 mis relative to the water. However, the local ocean current is 1.50 m/s in a direction 40.0 north of east and changes the ship's intended motion 50% Part (a) In what direction would the ship have to travel in order to have a resultant velocity straight north relative to the earth. assuming the speed relative to the water remains 5.5 m/s? Specify the angle west of north, relative to the earth (i.e. A stationary observer on the shore). Grade Summary Deductions Potential 0% 100% sino cotanOasin atan) acotan) sinhO cosh tanh coso Submissions Atempts remaining: 10 (0 per attempt) detailed view acoso 123 t cotanh0+ Degrees Radians Submit Hint I give up Hints:--deduction per hint. Hints remaining- Feedback:-deduction per feedback. 50% Part (b) what would the ship's speed be relative to the Earth, in meters per second?

Explanation / Answer

Vy = 5.5+1.50*sin 40° = 6.464 = 10.00 m/sec

Vx = 1.50*cos 40° = 1.149 m/sec

Ve = Vx^2+Vy^2) = 6.464^2+1.149

= 6.565 m/sec

heading = arctan(Vy/Vx) = arctan (6.464/1.149)

= 79.92° NoE

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote