Home Security Systems is analyzing the purchase of manufacturing equipment that
ID: 1177567 • Letter: H
Question
Home Security Systems is analyzing the purchase of manufacturing equipment that will cost $58,000. The annual cash inflows for the next three years will be:
Determine the internal rate of return using interpolation. Use Appendix D. (Round "PV Factor" and intermediate to 3 decimal places. Round final answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Home Security Systems is analyzing the purchase of manufacturing equipment that will cost $58,000. The annual cash inflows for the next three years will be:
Explanation / Answer
Investment = 58,000
Annuity = 29000+27000+22000 / 3 = 26000
Time = 3 years
IRR = Investment / Annuity
= 58,000 / 26000
= 2.23
PVIF of 2.23 for 3 years is 16%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.