A 2.0 kg block sits on a 4.0 kg block that is on a frictionless table. The coeff
ID: 1656924 • Letter: A
Question
A 2.0 kg block sits on a 4.0 kg block that is on a frictionless table. The coefficients of friction between the blocks are µs = 0.30 and µk = 0.20.
(a) What is the maximum force F that can be applied to the 4.0 kg block if the 2.0 kg block is not to slide?
- N
(b) If F is half this value, find the acceleration of each block.
- m/s2 (2.0 kg block)
- m/s2 (4.0 kg block)
Find the magnitude of the force of friction acting on each block.
- N (2.0 kg block)
- N (4.0 kg block)
(c) If F is twice the value found in (a), find the acceleration of each block.
- m/s2 (2 kg block)
- m/s2 (4 kg block)
Explanation / Answer
(a)
m1 = 2 kg
m2 = 4 kg
for m1
frictional force f1 = us*m1*g
Fnet = m1*a
Fnet = f1
m1*a = us*m1*g ......(1)
for m2
Fnet = F - f1
but
Fnet = m2*a
m2*a = F - us*m1*g .....(2)
solving 1 & 2
2/1
m2/m1 = (F - us*m1*g)/ us*m1*g
F = us*m1*g + (m2/m1)*(us*m1*g)
F = us*m1*g + us*m2*g
F = (m1+m2)*us*g
F = (2+4)*0.3*9.8
F = 17.64 N = 18 N
=========================
(b)
If F is half
Fnet = F/2 = 9.0 N
The two masses move together
anet= Fnet/(m1+m2) = 1.5 m/s^2
================
(c)
If F is doubled
the two blocks slide o one another
for m1
f1 = uk*m1*g
a1 = f1/m1 = uk*g = 0.2*9.8 = 1.96 m/s^2 = 2.0 m/s^2
for m2
Fnet = F - fk1 = 36 - (2*0.2*9.8) = 32.08
a2 = Fnet/m2 = 8.0 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.