Crickets Chirpy and Milada jump from the top of a vertical cliff. Chirpy just dr
ID: 1656807 • Letter: C
Question
Crickets Chirpy and Milada jump from the top of a vertical cliff. Chirpy just drops and reaches the ground in 3.10 s , while Milada jumps horizontally with an initial speed of 85.0 cm/s .
Part A
How far from the base of the cliff will Milada hit the ground? Ignore air resistance.
Crickets Chirpy and Milada jump from the top of a vertical cliff. Chirpy just drops and reaches the ground in 3.10 s , while Milada jumps horizontally with an initial speed of 85.0 cm/s .
Part A
How far from the base of the cliff will Milada hit the ground? Ignore air resistance.
Explanation / Answer
Both land after the same time t = 3.10 sec
Vo = 85 cm/s = 0.85 m/s
d = Vo*t
d = 0.85 m/s x 3.10 s
d = 2.635 m ........Milada's horizontal displacement
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.