Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.83-kg ball hangs from the top of a vertical pole by a 2.03-m-log string The

ID: 1656297 • Letter: A

Question


A 5.83-kg ball hangs from the top of a vertical pole by a 2.03-m-log string The ball is struck, causing it to revolve around the pole at a speed of 4.89 m/s in a horizontal carcle with the string remaining taut Calculate the angle, between 0° and 90", that the string maker; with the pole. Take g # 9.81 me? Number 41.22 5.83 kg What is the tension of the string? Number 76.04 There is a hint available! View the hint by clicking on the bottom divider bar, Click on the divider bar again to hide the hint.

Explanation / Answer


along vertical


T*costheta = m*g...........(1)

along horizontal

T*sintheta = m*v^2/r.........(2)


r = radius of circle = L*sintheta


from 1 & 2


sintheta/costheta = v^2/(r*g)

sintheta/costheta = v^2/(L*sintheta*g)


(sintheta)^2/costheta = v^2/(L*g)


sintheta^2 = 1- (costheta)^2


(1- (costheta)^2)/costheta = v^2/(Lg)

costheta = x


(1-x^2)/x = v^2/(Lg)

(1-x^2)/x = 4.89^2/(2.03*9.8)

x = 0.566

costheta = 0.566


theta = cos^-1(0.566) = 55.3 degrees <<<------ANSWER


==================

from 1

T*costheta = m*g


T*cos55.53 = 5.83*9.8

T = 101 N <<<<-----ANSWER

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote