You\'re heading an international effort to save Earth from an asteroid heading t
ID: 1656028 • Letter: Y
Question
You're heading an international effort to save Earth from an asteroid heading toward us at 15.0 km/s. Your team mounts a rocket on the asteroid and fires it for exactly 10 min, after which the asteroid is moving at 24.0 km/s at 26 degree to its original path. Assume that the positive x axis is in the direction of the initial motion of asteroid and y axis is perpendicular to it. In a news conference, what do you report for the acceleration imparted to the asteroid? Express your answers using three significant figures separated by a comma. a_x, a_y = m/s^2Explanation / Answer
Initial velocity = 15 km/s along x
Final vrlocity:
Along x, Vx = 24 cos(26) km/s = 21.57 km/s
Along y, Vy = 24 sin(26) km/s = 10.52 km/s
Time required = 10 min = 600 s
Acceleration:
Along x, ax = (21.57-15)/600 = 10.95 m/ss
Along y, ay = (10.52 - 0)/600 = 17.53 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.