Find the speed at which the ball was launched. (Give your answer to two decimal
ID: 1655955 • Letter: F
Question
Explanation / Answer
4.
Using the equation :vf2= vi2+2as
vf is the final speed ; vi is the initial speed
vi=0
a is the acceleration ,a= 2.59 m/s2
s = distance = 65 m
So the speed while leaving the cliff is :
vf2= 0+2(2.59)(65)= 336.7
vf= 18.35 m/s
Components of car's velocity when it leaves the cliff:
Vhorizontal= (18.35)cos(16°) = 17.64 m/s
Vvertical= -(18.35)sin(16°) = -5.06 m/s
Time , the car is in air can be determined as:
y(t)= y0+v0yt-(1/2)gt2
y(t) is the height at any time t
y0 is the initial position
V0y is the initial speed
How long it takes car to reach y=0 is given by:
0= 35-5.06t-(9.81/2)t2
4.9t2+5.06t-35 = 0
Solving this quadratic equation , we get
t= -3.24 & t=2.21 .
As time can not be negative so we choose
t= 2.21 s
Since horizontal speed will not change once the car leaves the cliff.
Hence horizontal distance traveled in 2.21 s:
x = vhorizontal×2.21s
= 17.64 m/s × 2.21s = 38.98 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.