A person steps off of a table with a height of 1.0 meters. Assume that their ini
ID: 1655820 • Letter: A
Question
A person steps off of a table with a height of 1.0 meters. Assume that their initial velocity is zero.
a. What will be their "final" velocity right before they land? Assume units of m/s in the answer you provide. You may assume that g = 10 m/s2.
b. Assume that their knees bend, shortening their legs by a distance of 20. cm. What is the magnitude (that is, the absolute value) of their acceleration upon impact, assume units of m/s2.
c. What would be the magnitude of their acceleration in m/s if they landed and bent their knees more deeply, such that their legs shortened by 40 cm?
Explanation / Answer
a. v0 = 0
a= - 9.8 m/s^2
Applying vf^2 - v0^2 = 2 a d
v^2 - 0^2 = 2(-9.8)(-1)
v = 4.43 m/s
b. as he stops in 20 cm. vf = 0
d = 0.20 m
0^2 - 4.43^2 = 2(-a)(0.20)
a = 49 m/s^2 ........Ans
(c) 0^2 - 4.43^2 = 2(-a) (0.40)
a = 24.5 m/s^2 ..........Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.