Suppose the ball is thrown at an angle of 33.0° below the horizontal. The point
ID: 1655690 • Letter: S
Question
Suppose the ball is thrown at an angle of 33.0° below the horizontal. The point of release is h = 41.0 m above the ground.If it strikes the ground 39.0 m away, find the following. (Hint: For part (a), use the equation for the x-displacement to eliminate v0t from the equation for the y-displacement.)
(a) the time of flight
_____s
(b) the initial speed
_______m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to the horizontal at impact speed
______m/s
angle ____° below the horizontal
Explanation / Answer
in horizontal, a = 0
horizontal velocity = v cos33
t = 39 / v cos33
in vertical,
displacement, y = 0 - 41 = -41 m
initial vertical velocity. v0y = - v sin33
ay = - 9.8 m/s^2
in vertical,
-41 = - v sin33 t - g t^2 / 2
41 = v sin33 ( 39 / v cos33) + g (39 / v cos33)^2 / 2
41 = 25.3 + 10596/ v^2
v = 26 m/s
(A) t = 39 / (26 cos33) = 1.79 sec
(B) v = 26 m/s
(C) vfx = 26 cos33 = 21.8 m/s
vfy = v0y -g t = (- 26 sin33) - (9.8 x 1.79)
vfy = - 31.7 m/s
speed = sqrt(vfx^2 + vfy^2) = 38.5 m/s
angle = tan^-1(31.7 / 21.8) = 55 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.