Suppose the ball is thrown from the same height as in the PRACTICE IT(43.0m) pro
ID: 1332146 • Letter: S
Question
Suppose the ball is thrown from the same height as in the PRACTICE IT(43.0m) problem at an angle of 31.0°below the horizontal. If it strikes the ground 44.6 m away, find the following. (Hint: For part (a), use the equation for the x-displacement to eliminate v0t from the equation for the y-displacement.)
(a) the time of flight_______s
(b) the initial speed______ m/s
(c) the speed and angle of the velocity vector with respect to the horizontal at impact
speed ______ m/s
angle ________° below the horizontal
Explanation / Answer
along horizantal
initial velocity vox = vo*cos31
ax = 0
x = vox*T
X = vo*cos31*T
vo*T = X/cos31 .....(1)
along vertical
voy = -vo*sin31
ay = -g
y = voy*T + 0.5*ay*T^2
y = -vo*T*sin31- 0.5*g*T^2 ..........(2)
y = -43
x = 44.6
y = -xtan31 - 0.5*9.8*T^2
-43 = -44.6*tan31*T - 0.5*9.8*T^2
T = 1.3 s
+++++
(b)
vo = X/T*cos31
vo = 44.6/(1.3*cos31)
vo = 40
+++++++++++
(c)
vy = voy + ay*T
vy = -40*sin31*1.3 - 9.8*1.3 = -39.5 m/s
vx = vox + ax*T = vox = 40*cos31 = 34.3
speed = sqrt(39.5^2+34.3^2) = 52.3
direction = tan^-1(39.5/34.3) = 49
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.