A car traveling at a constant speed of 50.0 m/s passes a trooper on a motorcycle
ID: 1653831 • Letter: A
Question
A car traveling at a constant speed of 50.0 m/s passes a trooper on a motorcycle hidden behind a billboard. One second after the speeding car passes the billboard the trooper sets out from the billboard to catch the car, accelerating at a constant rate of 2,00 m/s^2, How long does it take her to overtake the car? Solve this problem by a graphical method. On the same graph plot position versus time for the car and the police officer. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.) From the intersection of the two curves read the time at which the trooper overtakes the car.Explanation / Answer
Let it be time t for her.
Distance covered by car = 50*(t+1) = 50t +50
Distance covered by trooper = 0.5 at^2 = 0.5*2t^2 = t^2
So equating the distance, t^2 = 50t +50
t = 50.981 s
Close to 51 s answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.