A guy (100kg, 2m) jumps off a 5-meter wall. a. If he remained vertical while lan
ID: 1653344 • Letter: A
Question
A guy (100kg, 2m) jumps off a 5-meter wall. a. If he remained vertical while landing and his shoes are compressed 1cm, how much force he experienced from his shoes? (b). If he fully bended his knees while landing and the distance from his hip to ankle is 1m, how much is the average force he experienced now? Assume that the weight of the body is uniformly distributed over the height: Assume that the knee is at the middle of hip and ankle: c. If he not only fully bended his knees but also fell down to lie on the ground, how much is the force now? (similar consideration as b)Explanation / Answer
4. (A) Applying energy conservation ,
m g h + 0 = m v^2 /2 + 0
KEf = m g h = 4900 J
Applying work energy theorem,
Work done = change in KE
- F (0.01) = 0 - 4900
F = 490000 N
(b) - F(1) = 0 - 4900
F = 4900 N
(c) - F(2) = 0 - 4900
F = 2450 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.