How much work must be done by an external agent to raise the temperature of one
ID: 1653116 • Letter: H
Question
How much work must be done by an external agent to raise the temperature of one mole of an ideal diatomic gas by 100 K at constant pressure? A. 250 R B. 100 R C. 350 R D. 150 R E. We need to know the pressure to answer this question The figure shows a closed cycle for a gas (the figure is not drawn to scale). The change in the thermal energy of the gas as it moves from a to c along the path abc is -215 J. As it moves from c to d, 185 J must be transferred to it as heat. An additional transfer of 70 J as heat is needed as it moves from d to a. How much work is done on the gas as it moves from c to d? A. 40J B. 0J C. -40J D. 100J E. -100JExplanation / Answer
10. one mole ideal diatomic gas
n = 1
degree of freedon, f = 5
tgamma = 1 + 2/f = 7/5
Cp - Cv = R
Cp/Cv = gamma
Cv(gamma - 1) = R
Cv = R/(gamma -1)
Cp = gamma*R/(gamma - 1)
at constant pressure
Cp = 7R/2
n = 1
dT = 100 K
so heat input, Q = nCp dT = 1*7R/2 * 100 = 2908.5 J = 350 R
so the external agent has to input 350 R of work
option C.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.