The position of a particle moving along the x axis with a constant acceleration
ID: 1652921 • Letter: T
Question
The position of a particle moving along the x axis with a constant acceleration may be determined from the expression x(t) = bt + ct^2, where b = 7.00 m/s, c = 5.40 m/s^2, and x will be in meters when t is in seconds. Determine the following. (a) average velocity of the particle over the time interval t = (1 rightarrow 3) s (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s (b) instantaneous velocity of the particle at t = 2 s, the midpoint of the above time interval (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s (c) which of the following statements is the best explanation for the relationship between your answers to parts (a) and (b)? The answers are the same because the acceleration is constant. The answers are the same because the acceleration is in the same direction as the velocity. The answers are different because the acceleration is in the same direction as the velocity. The answers are different because the acceleration is in the opposite direction of the velocity. The answers are the same because the acceleration is zero.Explanation / Answer
A) average velocity = delta x/ delta t
= ( (7*3+5.4*3^2)-(7*1+5.4*1^2)) /(3-1)
= 28.6 m/s
B) v = dx/dt = b +2ct
= 7+2*5.4*2
= 28.6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.