A projectile of mass 0.994 kg is shot from a cannon The end of the cannon\'s bar
ID: 1652783 • Letter: A
Question
A projectile of mass 0.994 kg is shot from a cannon The end of the cannon's barrel 1S at height 6.5 m, as shown in the figure. The initial velocity of the projectile is 9.5 m/s The end of the cann e projectile rises to a maximum height of Ay above the end of the cannon's barrel and strikes the ground a horizontal distance Ar past the end of the cannon's barrel Determine the vertical component of the initial velocity at the end of the cannon's bar- rel, where the projectile began its trajectory. The acceleration of gravity is 9.8 m/s 2 Answer in units of m/s.Explanation / Answer
a)The vertical component of intial velocity will be:
vy = v0 sin(theta)
vy = 9.5 x sin46 = 6.83 m/s
Hence, vy = 6.83 m/s
b)The maximum height will be given by: (using v^2 = u^2 + 2 a S)
Hmax = vy^2/2g + h
where h is the barrel height
Hmax = 6.83^2/2 x 9.8 + 6.5 = 8.88 m
Hence, Hmax = 8.88 m = 8.9 m = 9 m.
c)time to reach max height will be given by: (using v = u + at)
t = vy/g = 6.83/9.8 = 0.697 s
Hence, t = 0.697 s = 0.7 s
d)
from eqn of motion
s = ut + 1/2 gt^2
-6.5 = 6.83 t - 1/2 x 9.8 t^2
4.9 t^2 - 6.83 t - 6.5 = 0
the above quadratic eqn gives us
t = 2.04 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.