A projectile is shot from a platform at point O as shown in the figure below, wi
ID: 1423707 • Letter: A
Question
A projectile is shot from a platform at point O as shown in the figure below, with an initial launch angle of theta_2 = 35 0 degree, and an initial speed v_0 = 12.0 m/s (gravitational acceleration is g = 9 80 m/s^2) The projectile just clears the edge of the platform at point B and lands on the ground h = 5.00 m below at point C. What are the x and y-component of the projectile s initial velocity? Calculate the time t_OA it takes the projectile to go from point O to point A Calculate the height H of the highest point (A) of the trajectory Calculate the distance d between the launch point O and the edge of the platform at point B Calculate the time t_OC it takes the projectile to go from point O to point C. What is the speed v of the projectile when it hits the ground at point C?Explanation / Answer
Here ,
a) for the x and y components
x -component of initial velovity = vo * cos(35)
x -component of initial velovity = 12 * cos(35)
x -component of initial velovity = 9.83 m/s
y - component of initial velocity = v0 * sin(theta)
y - component of initial velocity = 12 * sin(35)
y - component of initial velocity =6.88 m/s
b) let the time taken is t
time taken to reach A = vy/g
time taken to reach A = 6.88/9.8
time taken to reach A =0.792 s
the time taken to reach A is 0.792 s
c)
for the highest H
H = Vy^2/(2 *g)
H = 6.88^2/(2 * 9.8)
H = 2.415 m
the maximum height H is 2.415 m
d)
for the distance d
d = v0^2 * sin(2 * theta)/g
d = 12^2 * sin(2 * 35)/9.8
d = 13.81 m
the distance d is 13.81 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.