A rocket rises vertically, from rest, with an acceleration of 3.2 m/s^2 until it
ID: 1652209 • Letter: A
Question
A rocket rises vertically, from rest, with an acceleration of 3.2 m/s^2 until it runs out of fuel at an altitude of 775 m. After this point, its acceleration is that of gravity downward. (a) What is the velocity of the rocket when it runs out of fuel? (b) How long does it take to reach this point? (c) What maximum altitude does the rocket reach? (d) How much time (total) does it take to reach maximum altitude? (e) With what velocity does it strike the Earth? (f) How long (total) is it in the air?Explanation / Answer
a = 3.2 m/s^2
a) from the equation v^2-u^2 = 2ax
v = sqrt(2*3.2*775) = 70.43 m/s
b) t = v/a = 70.43/3.2 = 22.01 sec
c) T = 70.43/9.8 = 7.2 sec , 22.01 s to reach 775 m
s = 70.43*7.2-1/2*9.8*7.2^2 = 506.2-254.02 = 252.18 m
h = 252.18+775 = 1027.18 m
d) t' = 7.2+22.01 = 29.21 s
e) 1/2*9.8*t'^2 = 1027.18
t' = 14.48 s
v' = 9.8*14.48 = 141.9 m/s
f) t tot = 14.48+29.21 = 43.69 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.