A conducting sphere is placed within a conducting spherical shell as shown in th
ID: 1651740 • Letter: A
Question
A conducting sphere is placed within a conducting spherical shell as shown in the figure below. The conductors are in electrostatic equilibrium. The inner sphere has a radius of 1.50 cm, the inner radius of the spherical shell is 2.25 cm, and the outer radius of the shell is 2.75 cm. The inner sphere has a charge of 245 nC, and the spherical shell has zero net charge. (a) What is the magnitude of the electric field at a point 1.75 cm from the center? N/C (b) What is the electric field magnitude at a point 2.50 cm from the center? N/C (c) What is the electric field magnitude at a point 3.50 cm from the center? N/CExplanation / Answer
a) electric field at a point 1.75 cm from center is E = k*q/r^2
E = (9*10^9*245*10^-9)/(0.0175^2)
E = 7.2*10^6 N/C
b) 2.5 cm means inside the shell,inside the conductiong shell electric field is zero
so the answer is E = 0 N/C
C) same as the problem a) but r = 3.5 cm = 0.035 m
then
E = k*q/r^2 = (9*10^9*245*10^-9)/0.035^2
E = 1.8*10^6 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.