The maximum horizontal distance a certain baseball player can hit a baseball is
ID: 1651722 • Letter: T
Question
The maximum horizontal distance a certain baseball player can hit a baseball is 150 m. On one particular pitch the player hit the ball in such away that has the initial speed as his maximum-distance list but the ball makes an angle of 20 degree with the horizontal. a) Where will the ball strike the ground with respect to home plate? b) How long will the ball be in the air after being hit by the bat? An astronaut on a strange planer finds she can jump a maximum distance of 30m if her initial speed is 9m/s. a) What is the acceleration of gravity on the strange planet? b) How for could she jump on earth?Explanation / Answer
3. R_max = 150 m
R_max is when theta = 45 deg
and R_max= v^2 / g
150 = v^2 / 9.8
v = 38.3 m/s
(A) R = v^2 sin(2*theta) / g
R = (38.2^2) sin(40) / 9.8
R = 96.4 m
(B) t = 2 v sin(theta) / g
t = 2 x 38.3 x sin(20) / 9.8
t = 2.67 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.