A point charge of -3 mu C is located at x = 2 m, y = -2 m. A second point charge
ID: 1650619 • Letter: A
Question
A point charge of -3 mu C is located at x = 2 m, y = -2 m. A second point charge of 12 mu C is located at x = 1 m, y = 3 m. (a) Find the magnitude and direction of the electric field at x = -1 m, y = 0. N/C 5 attempt(s) made (maximum allowed for credit = 5) [after that, multiply credit by 0.5 up to 10 attempts] degree (counterclockwise from plus x axis) 0 attempt(s) made (maximum allowed for credit = 5) [after that, multiply credit by 0.5 up to 10 attempts] (b) Calculate the magnitude and direction of the force on an electron at x = -1 m, y = 0. N 0 attempt(s) made (maximum allowed for credit = 5) [after that, multiply credit by 0.5 up to 10 attempts] degree (counterclockwise from plus x axis) 0 attempt(s) made (maximum allowed for credit = 5) [after that, multiply credit by 0.5 up to 10 attempts]Explanation / Answer
a)
Electric field due to -3uC :
E1 = k*(3*10^-6)/(3^2 + 2^2)
= 2076.9 N
in vector form : E1 = 2076.9*(-3/sqrt(3^2 + 2^2) i + 2/sqrt(3^2 + 2^1) j)
= -1728.1 i + 1152.1 j
Similalrly, for the 12 uC change :
E2 = (9*10^9*12*10^-6/(2^2 + 3^2))*(-2/sqrt(2^2 + 3^2) i + -3/sqrt(2^2+ 3^2) j)
= 8307.7*(-0.555 i - 0.832 j)
= -4610.8 i - 6912 j
So, net electric field = E1 + E2
= (1728.1 i - 1152.1 j ) + (4610.8 i + 6912 j )
= 6338.9 i + 5759.9 j
So, magnitude of electric field = sqrt(6338.9^2 + 5759.9^2)
= 8564.9 N/C
direction = atan(5759.9/6338.9)
= 42.3 deg
b)
magnitude of force = 8564.9*1.6*10^-19
= 1.37*10^-15 N
direction = 42.3 + 180 = 222.3 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.