Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A conducting bar moves along frictionless conducting rails connected to a 4.00-o

ID: 1649436 • Letter: A

Question


A conducting bar moves along frictionless conducting rails connected to a 4.00-ohm resistor as shown in the figure. The length of the bar is 1.60 m and a uniform magnetic field of 2.00 T is applied perpendicular to the paper pointing outward, as shown. (a) What is the emf across the resistor if the bar to the right with a constant speed of 5.00 m/s? (b) What is the current in the resistor and its direction? (c) What is the applied force required? (d) At what rate is energy dissipated in the 4.00 ohm resistor (power)?

Explanation / Answer

Given:

length of bar = l = 1.6 m

magnetic field = B= 2 T

a. speed of the bar=v= 5 m/s

so motional emf = B x l x v = 2 x 1.6 x 5 = 16 V

b. Resistance of resistor= R= 4 ohm

current =i = emf/resistance = 16/4= 4 A

c. Applied force= i x l x B = 4 x 1.6 x 2 = 12.8 N

d. energy dissipated = i2 x R = 42 x 4 = 64 j

ALL THE BEST IN THE COURSE WORK

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote