Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This print-out should have 29 questions. Multiple-choice questions may continue

ID: 1649431 • Letter: T

Question

This print-out should have 29 questions. Multiple-choice questions may continue on the next column or page find all choices before answering. When a particular inductor is connected to a sinusoidal voltage with a 257 V amplitude, a peak current of 5.5 A appears in the inductor. What is the maximum current if the frequency of the applied voltage is doubled? Answer in units of A. What is the inductive reactance at the new frequency? Answer in units of Ohm. A variable-frequency AC generator with maximum voltage 67 V is connected across a 2 times 10^-8 F capacitor. At what frequency should the generator be operated to provide a maximum current of 5.2 A? Answer in units of Hz. In a series RLC AC circuit, the resistance is 27.2 Ohm, the inductance is 27.9 mH, and the capacitance is 13.7 mu F. The maximum potential is 220 V, and the angular frequency is 636.62 rad/s. Calculate the maximum current in the circuit. Answer in units of A. Determine the maximum voltage across the resistor. Answer in units of V. Determine the maximum voltage across the inductor. Answer in units of V. Determine the maximum voltage across the capacitor. Answer in units of N/C What is the power factor for the circuit? Calculate the resonance frequency of a series RLC circuit for which the capacitance is 56 mu F, the resistance is 62 Ohm, and the induetance is 60 mH. Answer in units of Hz. The speed of light is 3 times 10^8 m/s. What is the frequency of a 3.25 cm microwave? Answer in units of GHz. The speed of light is 3 times 10^8 m/s. What is the frequency of an X-ray with a wavelength of 2 nm? Answer in units of Hz. The magnetic field amplitude of an electromagnetic wave is 7.9 times 10^-6 T. The speed of light is 2.99792 times 10^8 m/s. Calculate the amplitude of the electric field if the wave is traveling in free space. Answer in units of N/C. Calculate the amplitude of the electric field if the wave is trawling in a medium in which the speed of the wave is 0.73 c. Answer in units of N/C. The distance from the Earth to Polaris is approximately 5.91 times 10^18 m. The speed of light is 2.99792 times 10^8 m/s. If the North Star Polaris were to burn out today, in how many years would it disappear from our vision? Answer in units of years.

Explanation / Answer

4)
Imax = Vmax/ Z

impedence is Z = sqrt(R^2+[(wL)-(1/wc)]^2) = sqrt(27.2^2+[(636.62*27.9*10^-3)-(1/(636.62*13.7*10^-6))]^2)

Z = 100.64 ohm


Imax = Vmax/Z = 220/100.64 = 2.2 A

5) Vmax,R = Imax*R = 2.2*27.2 = 59.84 V

6) vmax,L = Imax*w*L = 2.2*636.62*27.9*10^-3 = 39.1 V

7)vmax,C = Imax*(1/(w*C)) = 2.2*(1/(636.62*13.7*10^-6)) = 252.3 V

8) power factor = cos(phi) = R/Z = 27.2/100.64 = 0.27

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote