Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energy of 1.54 10 17 J. (
ID: 1648776 • Letter: E
Question
Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energy of 1.54 1017 J.
(a) What is the magnitude of the uniform electric field (pointing in the direction of the electrons' movement) that will stop these electrons in a distance of 18.0 cm?
N/C
(b) How long will it take to stop the electrons?
ns
(c) After the electrons stop, the electric field will continue to act on them, causing the electrons to accelerate in a direction opposite towards the field perpendicular to the field opposite to the field at what rate?
Explanation / Answer
V2^2 - V1^2 = 2*a*s
where V2 = final velocity = 0
V1 = calculated below
s = 0.18 m
now,
Kinetic Energy = 1.54 1017 J = KE = (1/2)mv^2
where, m = mass of the electron
v = velocity
so, v = 5814748 m/s = V1 used above
now, from
V2^2 - V1^2 = 2*a*s
a = 9.39*10^13 m/s^2
from Eq = F = ma,
(a) E = m*a/q = 533.99
for stopping the electrons, V2 = V1 + a*t
or, (b) t = 5814748/9.30*10^13 = 6.25*10^-8 s = 62.5 ns
F = m*a = E*q
where q = charge of electron
E = 533.99
so, (c) a = E*q/m = 9.39*10^13 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.