Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energy of 1.56 ? 10 ?17 J
ID: 1318689 • Letter: E
Question
Each of the electrons in a particle beam has a kinetic energy of 1.56 ? 10?17 J.
(a) What is the magnitude of the uniform electric field (pointing in the direction of the electrons' movement) that will stop these electrons in a distance of 13.5 cm?
(b) How long will it take to stop the electrons?
(c) After the electrons stop, the electric field will continue to act on them, causing the electrons to accelerate in a direction (Towards, Opposite, or Perpendicular) to the field at what rate (? m/s2)
Explanation / Answer
a)
here , KE = 1.56 * 10^-17 J
then potential needed to stop is V
V*e = 1.56 * 10^-17
V = 97.4 V
now . field = V/d
E = 97.4/.135
E = 721.2 N/C
the magnitude of elecric field is 721.2 N/C
b)
as F = ma
a = eE/me
a = e*721.2/me
a = 1.268 *10^14 m/s^2
Now , using first equation of motion
0 = 5.85 * 10^6 - 1.268 *10^14 * t
t = 4.61 * 10^-8 s
time taken to stop is 4.61 * 10^-8 s
C)
here , a = 1.268 *10^14
therefore
ekectron will acceleratre oposite to field with 1.268 *10^14 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.