Two stars are photographed utilizing a telescope with a circular aperture of dia
ID: 1648121 • Letter: T
Question
Two stars are photographed utilizing a telescope with a circular aperture of diameter of 2.36 m and light with a wavelength of 475 nm. If both stars are 10^22m from us, what is their minimum separation so that we can recognize them as two stars (instead of just one)? d = 2.456E15 m A car passes you on the highway and you notice the taillights of the car are 1.17 m apart. Assume that the pupils of your eyes have a diameter of 7.4 mm and index of refraction of 1.36. Given that the car is 14.4 km away when the taillights appear to merge into a single spot of light because of the effects of diffraction, what wavelength of light does the car emit from its taillights (what would the wavelength be in vacuum)? lambda = nmExplanation / Answer
A)
Minimum angular resolution (min) given by the Rayleigh criterion ..
sin (min) = 1.22 /L
sin (min) = (1.22 x 475 x 10^-9 m) / 2.36 m
sin (min) = 2.4555 x 10^-7
Applying (min) to sources separated by distance x at 10 x 10^22
sin (min) = x / (10 x 10^22)
x = 2.4555 x 10^-7 m x 10 x 10^22
x = 2.4555 x 10^15 m
B)
sin (min) = 1.22 /a
Within eye ' = /n
= wavelength in air,
n = ref index
sin (min) = 1.22 '/ (7.4 x 10^-3) = 1.22 / (1.36 x 7.4 x 10^-3m)
sin (min) = 121.22
Outside the eye..
sin (min) = source sep. / distance
= 1.17m / (14.4 x 10^3)
= 8.125 x 10^-5
sin (min) = 8.125 x 10^-5 = 121.22
= 7.237 x 10^-7 m = 670 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.