A) When the loop of wire is rotated by 180* how much charge flows through the ci
ID: 1647895 • Letter: A
Question
A) When the loop of wire is rotated by 180* how much charge flows through the circuit? B) How much charge goes through the 3.8 resistor? 7,6 3.8 · 43cm A square loop of wire is made up of 31 turns of wire, 43 em on each side. The loop is immersed in a 1.4-T magnetic field perpendicular to the plane of the loop. The loop of wire has little resistance but it is connected to two resistors in parallel as shown. Part 1 out of 2 (0) When the loop of wire is rotated by 180-, how much charge nows through the circuit? |c &q; = C. nextExplanation / Answer
N= 31, B=1.4 T
Eqivalent resistance of the loop-
1/Req =1/7.6 +1/3.8
Req = 2.53 ohm.
EMF induced in the loop (e)= NB dA/dt (let take it rotate in 1 second)
e= 31*1.4*(.43^2-(-.43^2)) = 16.05 V.
a) Total current (I) = e/Req = 16.05/2.53 = 6.344 Amp.
so total charge flown (Q) =It =6.344*1= 6.344 C.
b) current through 3.8 ohm resistor = I*(7.6/(7.6+3.8))= 4.23 Amp.
so charge flown through 3.8 ohm resistor = 4.23*1 = 4.23 C.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.