A rod of mass 0.720 kg and radius 6.00 cm rests on two parallel rails (Figure 3)
ID: 1647762 • Letter: A
Question
A rod of mass 0.720 kg and radius 6.00 cm rests on two parallel rails (Figure 3) that are current of I = 48.0 A (in the direction shown) and rolls along the rails without slipping. A uniform magnetic field of magnitude 0.240 T is directed perpendicular to the rod and the rails. If it starts from rest, what is the speed of the rod as it leaves the rails? A rod of mass m and radius R rests on two parallel rails (Figure 3) that are a distance d apart and have a length L. The rod carries a current I (in the direction shown) and rolls along the rails without slipping. A uniform magnetic field B is directed perpendicular to the rod and the rails. If it starts from rest, what is the speed of the rod as it leaves the rails?Explanation / Answer
3) Magnetic force is given by Fb = idB = 48*0.12*0.24
= 1.3824N
Let the friction be F. For pure rolling, a = alpha r
(Fb - F)/ m = (Fr/(0.5mr^2))*r
1.3824 - F = 2F
F = 1.3824/3 = 0.4608 N
a = (1.3824 - 0.4608)/0.720 = 1.28 m/s
By third equation of motion,
v = sqrt (2aL)
= sqrt (2*1.28*0.45)
= 1.073 m/s answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.