An all metal cart is on a pair of rails 0.7 m apart. The rails are connected to
ID: 1647031 • Letter: A
Question
An all metal cart is on a pair of rails 0.7 m apart. The rails are connected to a 36 volt battery and have a resistance of 3.5 ohms. What is the velocity of the cart when the current in the rails is 4.114286 A and the B-field of 2.1 Tesla is pointing vertically? 2.45 N 5.796 N 7.2 N 14.69 m/s 7.35 N A circular loop carrying a current of 1.5 A is oriented in a magnetic field of 5.5 T. The loop has an area of 0.272727 m^2, and is mounted on an axis, perpendicular to the magnetic field, which allows the loop to rotate. What is the torque on the loop when its plane is oriented at a 60 degree angle to the field? 7.5 N-m 1.51 N-m 11.7 N-m 1.125 N-m 0.35475 N-m If a 18 V battery, a 6 mu F capacitor and a 4 mu F capacitor were wired in parallel, what would be the charge leaving the battery' ______ mu C 33.33 mu C 540 mu C 180 mu C 9.6 mu C 240 mu C
Explanation / Answer
Solving first question
Net emf=V-BvL
current=(V-BvL)/R=4.114286
V=36 volts
B=2.1 T
L=0.7 m
R=3.5 ohm
putting all values we got
v=14.7 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.