A musician plays a string on a guitar that has a fundamental frequency of 330.0
ID: 1646368 • Letter: A
Question
A musician plays a string on a guitar that has a fundamental frequency of 330.0 Hz. The string is 63.7 cm long and has a mass of 0.275 g.
(a) What is the tension in the string?
___ N
(b) At what speed do the waves travel on the string?
____ m/s
(c) While the guitar string is still being plucked, another musician plays a slide whistle that is closed at one end and open at the other. He starts at a very high frequency and slowly lowers the frequency until beats, with a frequency of 5 Hz, are heard with the guitar. What is the fundamental frequency of the slide whistle with the slide in this position?
____ Hz
(d) How long is the open tube in the slide whistle for this frequency?
____ m
Explanation / Answer
T = v^2*m / L = (330*1.274)^2 * 0.000275 / 0.637 = 76.306 N
b) v = 330*1.274 = 420.42 m/s
c) 330 + 5 = 335 Hz
d) L = wavelength / 4 = c / 4f
L = 340 / 4*335 = 0.254 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.