Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two strings both vibrate at exactly 819 Hz. The tension in one of them is then i

ID: 1644285 • Letter: T

Question

Two strings both vibrate at exactly 819 Hz. The tension in one of them is then increased slightly. As a result, six beats per second are heard when both strings vibrate. What is the new frequency of the string that was tightened? 825 Hz 813 Hz 822 Hz 816 Hz A fisherman fishing from a pier observes that the float on his line bobs up and down, taking 2.4 s to move from its highest point to its lowest point. He also estimates that the distance between adjacent wave crests is 48 m. What is the speed of the waves going past the pier? 1.0 m/s 20 m/s 10 m/s 5.0 m/s 120 m/s

Explanation / Answer

7. f = v/ lambda

as Tension is increased, v will inrease so f will also increasse.

hence f = 819 + 6 = 825 Hz

8. Time period = 2 x 2.4 = 4.8 sec

lambda = 48 m

v = lambda / T = 48 / 4.8 = 10 m/s .....Ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote