Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During a neighborhood baseball game in a vacant lot, a particularly wild hit sen

ID: 1643863 • Letter: D

Question

During a neighborhood baseball game in a vacant lot, a particularly wild hit sends a 149-g baseball crashing through the pane of a second-floor window in a nearby building. The ball strikes the glass at 10.3 m/s, shatters the glass as it passes through, and leaves the window at 8.21 m/s with no change of direction. What is the direction of the impulse that the glass imparts to the baseball? The direction of the ball's motion Opposite the direction of the ball's motion Neither of these Calculate the magnitude of this impulse (a positive number). N middot s The ball is in contact with the glass for 10.2 ms as it passes through. Find the magnitude of the average force of the glass on the ball (a positive number). N

Explanation / Answer

Impulse = change in momentum of ball = 0.149*(10.3-8.21) = 0.31141 kg-m/s

Average force = 0.31141/(10.2x10-3)=30.53 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote