During a high speed chase, a 1200 kg sports car traveling at a speed of 144 km/h
ID: 2288769 • Letter: D
Question
During a high speed chase, a 1200 kg sports car traveling at a speed of 144 km/h just loses contact with
the road as it reaches the crest A of a hill. (a) Determine the radius of curvature ? A of the road at A .
Once past the crest A , the velocity of the car increases at a constant rate of 0.5 m/s^2 . If the distance along
the road between the crest A and the valley B is 900 m and the radius of curvature of the road at point B
is the same as the radius of curvature of the road at point A , determine the force exerted on a 70 kg driver
by the seat of the car at point B .
Explanation / Answer
a) F = ma = mv2/r
R = v2/a
144 kmph is 0.28 m/s
= 0.282 / 0.5
= 0.1568 m
b) F = ma = 70 * .5 = 35 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.