The period (T) of a block (mass m) attached to the end of a spring (spring const
ID: 1643682 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
3. Given: m=50 g = 0.050 kg, T= 1.70 s
Solution:
Period can be given as : T = 2[m/k]1/2
i.e.
1.70= 2[0.050/k]1/2
k= 0.109 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.