Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The period (T) of a block (mass m) attached to the end of a spring (spring const

ID: 1630517 • Letter: T

Question


The period (T) of a block (mass m) attached to the end of a spring (spring constant, k) and oscillating in simple harmonic motion in the vertical direction is given as T = 2p(m/k)^1/2 A 50-g block oscillates in SHM with an amplitude of 12 cm and a period of 1.70 s. The spring constant (k) of this spring (in N.m) is The period (T) of oscillation of a mass m) attached to the end of a string oscillating as a pendulum in simple harmonic motion in the vertical plane is given as T = 2p(L/g)^1/2. The acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s^2 In a simple pendulum experiment to design a practical clock that has a period of exactly 1.0 s, a 70-g ball at the end of length of thin string oscillates as a pendulum. The length of this pendulum (in m) is L =

Explanation / Answer

3. Given: m=50 g = 0.050 kg, T= 1.70 s

Solution:

Period can be given as : T = 2[m/k]1/2

i.e.

1.70= 2[0.050/k]1/2

k= 0.109 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote