A 78-kg fisherman in a 121-kg boat throws a package of mass horizontally toward
ID: 1640672 • Letter: A
Question
A 78-kg fisherman in a 121-kg boat throws a package of mass horizontally toward the right with a speed as in the figure below. Neglecting water resistance, and assuming the boat is at rest before the package is thrown, find the velocity of the boat after the package is thrown. An archer shoots an arrow toward a 300-g target that is sliding in her direction at a speed of 2.00 m/s on a smooth, slippery surface. The 22.5-g arrow is shot with a speed of 40.0 m/s and passes through the target, which is stopped by the impact. What is the speed of the arrow after passing through the target? A railroad car of mass 2.60 times 10^4 kg moving at 3.10 m/s collides and couples with two coupled railroad cars, each of the same mass as the single car and moving in the same direction at 1.20 m/s. (a) What is the speed of the three coupled cars after the collision? m/s (b) How much kinetic energy is lost in the collision?Explanation / Answer
2.
Using Momentum conservation:
Pi = Pf
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
m1 = 22.5 gm
m2 = 300 gm
u1 = 40 m/sec
u2 = -2 m/sec
v2 = 0 m/sec
using given values:
22.5*40 - 300*2 = 22.5*v1 + 300*0
v1 = (22.5*40 - 300*2)/22.5
v1 = 13.33 m/sec = speed of arrow after passing the target
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.