A periodic traveling wave is generated on a string of linear density 8.0 times 1
ID: 1640261 • Letter: A
Question
A periodic traveling wave is generated on a string of linear density 8.0 times 10^-4 kg/m. Figure A shows the displacements of the particles in the string as a function of the position x a long the string at t = 0 s. Figure B shows the displacement of the particle at x = 0 m as a function of time. The particle positions are measured from the left end of the string (x = 0m) and the wave pulses move to the right. a. What is the wavelength of the wave? b. What is the minimum time required for the particles to return to their respective positions at t = 0s? c. What is the amplitude of the wave? d. Determine the speed of the wave. e. What is the tension in the string?Explanation / Answer
Wavelength=0.02m
Minimum time=time period=0.45 sec
Amplitude=0.1 m
Speed=wavelength/time period=0.4 m/s
Speed=sqrt(T/mass per unit length)
We got T=1.6*10(-4) N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.