A spring is stretched 2m when a force of 16nt is applied to it. A mass of 0.5kg
ID: 1637814 • Letter: A
Question
A spring is stretched 2m when a force of 16nt is applied to it. A mass of 0.5kg is attached to the spring, and the damping force equals 4 times the velocity. Find the mass's equation of motion. Is the system overdamped, underdamped, or ciritically damped?
6. A spring is stretched 2 m when a force of 16 ntis applied to it. spring, and the damping force equals 4 A mass of 0.5 kg is attached to the overdamped, times the velocity. Find the mass's equation of Is the system underdamped, or critically damped? motion. (6 pts)Explanation / Answer
let spring constant be k N/m.
then from hooke's law:
force=k*stretch
==>16=k*2
==>k=8 N/m
mass=m=0.5 kg
damping force=4*v
so equation of motion:
force=-k*x-4*v
==>m*(d^2x/dt^2)+4*(dx/dt)+k*x=0
==>0.5*(d^2x/dt^2)+4*(dx/dt)+8*x=0
==>(d^2x/dt^2)+8*(dx/dt)+16*x=0
comparing with standard equation of motion:
if natural frequency is w0 and damping factor is e,
then w0^2=16
==>w0=4
2*w0*e=8
==>e=8/(2*4)=1
so the system is critically damped.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.