On the man if a) the elevator is accelerating upward at 1.5 m/s^2. b) the elevat
ID: 1637698 • Letter: O
Question
Explanation / Answer
2) w = k2-k1
-f.s = k2-k1
s = k1-k2/f
s = 0.5*2(10^2-8^2)12
s = 36/12 = 3 m
3) from conservation of momentum
mu = mava+mbvb
m*200i = m/2(-400i+vb)
vb = 800 i m/s
east direction
4) w =w0+alpha*t
t = 10/2 = 5 sec
b) theta = wo*t+1/2*alpha*t^2
theta = 10*5-1/2*2*25
theta = 50-25 = 25 rev
c) w = 10-2*2 = 6 rev/sec = 37.68 rad/sec
L = Iw = 1/2*15*0.75^2*37.68 = 158.96 kgm^2/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.