Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On the man if a) the elevator is accelerating upward at 1.5 m/s^2. b) the elevat

ID: 1624554 • Letter: O

Question


On the man if a) the elevator is accelerating upward at 1.5 m/s^2. b) the elevator is accelerating downward at 1.5 m/s^2. c) the elevator is descending at a constant velocity of 3 m/s. B) If the elevator and its contents has a total mass of 1500 kg, and it is supported by four cables each having a tension T. Find the tension T in each of the cables for each of the three cases in Part A. A 2 kg block with an initial velocity of 10 m/s slides upward a distance s up the plane. It then returns downward to its starting point of which its downward velocity is now 8 m/s. If the plane exerts a constant kinetic frictional force f of 12 N on the block, find the distance s. An object initially moving East at 200 m/sec explodes into two equal pieces (A and B). Piece A has a mass of 20 kg and final velocity of 400 m/sec West. What is B's final velocity (magnitude and direction)? A disk (I = 1/2 MR^2) has a mass of 15 kg and a radius of 0.75 meters. It is initially (t = 0) turning at 10 rev/s and it is decelerated at the rale of -2 rev/s. a) How long does it take the disk to stop? b) Through how many radians has the disk turned before it stopped? c) What is the disk's angular momentum about its center a. t = 2 seconds?

Explanation / Answer

2) w = k2-k1

-f.s = k2-k1

s = k1-k2/f

s = 0.5*2(10^2-8^2)12

s = 36/12 = 3 m

3) from conservation of momentum

mu = mava+mbvb

m*200i = m/2(-400i+vb)

vb = 800 i m/s

east direction

4) w =w0+alpha*t

t = 10/2 = 5 sec

b) theta = wo*t+1/2*alpha*t^2

theta = 10*5-1/2*2*25

theta = 50-25 = 25 rev

c) w = 10-2*2 = 6 rev/sec = 37.68 rad/sec

L = Iw = 1/2*15*0.75^2*37.68 = 158.96 kgm^2/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote