A small particle has charge -4.20 C and mass 2.80×104 kg . It moves from point A
ID: 1637582 • Letter: A
Question
A small particle has charge -4.20 C and mass 2.80×104 kg . It moves from point A, where the electric potential is VA = 290 V , to point B, where the electric potential VB = 570 V is greater than the potential at point A. The electric force is the only force acting on the particle. The particle has a speed of 3.40 m/s at point A.
Part A
What is its speed at point B?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Is it moving faster or slower at B than at A?
Is it moving faster or slower at than at ?
Submit
v = m/sExplanation / Answer
A) Kinetic energy = q*dV
0.5mv^2 = qdV
0.5*2.8*10^-4*v^2 = 4.2*10^-6*(570-290)
v = 2.9 m/s
B) The object will move slower at B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.