Problem 10.75 A 1.9 kg solid cylinder (radius 0.20 m length 0.50 m s released fr
ID: 1637312 • Letter: P
Question
Problem 10.75 A 1.9 kg solid cylinder (radius 0.20 m length 0.50 m s released from rest at the top of a ramp and allowed to roll without slipping. The ramp is 0.90 m high and 5.0 m long. Part A When the cylinder reaches the bottom of the ramp, what is its total kinetic energy? Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up Part B When the cylinder reaches the bottom of the ramp, what is its rotational kinetic energy? Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
For a cylinder, which rolls down a ramp and reaches the bottom,
Total kinetic energy, K.E. = 0.5*m*(Vcm)2 (1 + k2/r2)
Where k = radius of gyration and for solid cylinder k2 = r2/2
Hence K.E. = 0.75*m*(Vcm)2
Using energy conservation,
0.75*m*(Vcm)2 = mgh
m*(Vcm)2 = mgh/0.75 = 22.344 J
So
For part a
Total kinetic energy = 0.75*22.344 = 16.758 J = 17 J
Part b
Rotational kinetic energy = 0.5*m*(Vcm)2 ( k2/r2) = 5.586 J = 5.6 J
Part c
Translational kinetic energy = 0.5*m*(Vcm)2 = 11.172 J = 11 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.